Starostlivosť o náramky

Starostlivosť o náramky
O náramok z prírodných materiálov a polodrahokamov je potrebné sa vhodným spôsobom starať, aby stále pôsobil dekoratívnym dojmom a bol stále plnohodnotným doplnkom. Mnohí z nás nosia svoje obľúbené náramky prakticky denne, na tom nie je nič zlé. Musíme si ale uvedomiť, že je tak šperk vystavený mnohým vonkajším vplyvom a preto je potrebné o neho vhodným spôsobom starať.

Predchádzajte mechanickému poškodeniu
Prevencia rieši mnohé problémy skôr, ako vzniknú, vyvarujme sa teda nevhodného odkladanie náramku na miestach, kde môže dôjsť k jeho pádu z výšky na tvrdý podklad. To sa týka predovšetkým kúpeľní a toaliet, ak budeme náramok snímať inde, vždy ho odložme tak, aby nehrozil pád a odštiepeniu korálikov alebo deformácie kovových prvkov. Stačí trocha opatrnosti a všetko bude určite v poriadku, opravovať totiž poškodené diely je spravidla prakticky nemožné (alebo by výsledok nebol dostatočne uspokojivý), zohnať zodpovedajúci korálik na výmenu poškodeného komponentu je tiež často veľmi ťažké. Pretrhnutie gumového zväzku možno vyriešiť, avšak nesmie dôjsť k mechanickému poškodeniu alebo strate korálok a ďalších dielov. Pokiaľ už k takému poškodeniu dôjde, nezúfajte a kontaktujte nás, pokúsime sa váš problém vyriešiť alebo ponúknuť náramok čo najpodobnejšie poškodenému.

 

Extrémne teploty alebo použitie agresívnej chémie nie je žiaduce
Priemyselná chémia alebo extrémne poveternostné podmienky môžu na náramku napáchať drobné či dokonca vážne škody. Vyvarujme sa teda vo vlastnom záujme čo najdôslednejšie toho, aby náramok prišiel do styku s lakom na vlasy, odlakovacími a odličovacími prostriedky alebo pleťovými vodami. Vyhnime sa podľa možnosti aj vystaveniu šperkov pôsobeniu nadmernej vlhkosti a pôsobeniu silných tepelných zdrojov, ani prudké zmeny teploty nie sú pre mnohé materiály vhodné. Pri domácich prácach je pochopiteľne tiež doporučované šperky sňať, pot aj drobné mechanické nečistoty môžu napáchať zbytočné a ťažko napraviteľné škody. Pri bežných športových aktivitách však nie je nutné ničoho obávať a svoj obľúbený šperk si môžete na ruky pokojne ponechať.

 

Priebežná starostlivosť o šperky
a čistenie náramkov, ktoré by sme mali vykonávať v zodpovedajúcej intenzite podľa toho, ako často náramok nosíme, postačí väčšinou utrieť šperk navlhčenou mäkkou handričkou, aj použitie jemných brúsnych pást (napríklad občas odporúčaná zubná pasta) môže lesklý povrch korálikov a kovových doplnkov nenávratne poškodiť. Kožené časti a remienky ošetríme po očistení od prípadných nečistôt najlepšie mäkkou handričkou, navlhčenou iba čistou vodou. Zvyknite svoj náramok pravidelne očistiť pred uložením, predídete možnej oxidácii kovových komponentov a zmatneniu lesklých korálok. Ak budete sa o ne dobre starať, potom budú vaše náramky stále ako nové.

[]